SKLEROTERAPIA

Skleroterapia w Szczecinie

Skleroterapia skutecznie leczy żylaki i pajączki naczyniowe. Jest często uważana za leczenie z wyboru w przypadku małych żylaków. Tego zabiegu nie mogło zabraknąć w naszej klinice w Szczecinie. Skleroterapia polega na wstrzykiwaniu roztworu leku bezpośrednio do żyły co prowadzi do zamknięcia (obliteracji) naczynia i powstania blizny zatykającej światło naczynia poddanego skleroterapii. Skutkuje to skierowaniem dotychczasowego przepływu krążenia do głębszych naczyń.

Skleroterapia – dla zdrowia i urody

Dzięki możliwości precyzyjnego wykonania zabiegu, skleroterapię można przeprowadzać na żylakach nowotworowych, pojawiających się często jako następstwo operacji chirurgicznych.

Po zastosowaniu skleroterapii, leczone żyły mają tendencję do zanikania w ciągu kilku tygodni. Niekiedy może upłynąć miesiąc lub więcej zanim pojawią się wyraźne efekty. W niektórych indywidualnych przypadkach konieczne może być zastosowanie kilku zabiegów skleroterapii.

Efekty terapii:

  • złagodzenie bólu, uczucia pieczenia kończyn dolnych
  • zmniejszenie obrzęków w miejscu żylaków
  • zmniejszenie skurczów nocnych

Wskazania:

  • drobne żylaki oraz pajączki naczyniowe kończyn dolnych
  • niewydolność żylna (żyła odpiszczelowa, żyła odstrzałkowa)

Jak przebiega zakres skleroterapia

Skleroterapia jest o niewielkiej bolesności i nie wymaga znieczulenia. Czas trwania zabiegu zazwyczaj jest krótszy niż 1 godzina.

Zabieg odbywa się w pozycji leżącej na plecach z lekko uniesionymi nogami (jest to związane z lepszym odpływem żylnym). Po dezynfekcji miejscowej lekarz wprowadza za pomocą cienkiej igły lek do światła żyły. Następnie dochodzi do zamknięcia światła naczynia i zablokowania przepływu krwi. Po wycofaniu igły, lekarz stosuje ucisk i masaż miejsca poddanego skleroterapii, aby spowodować rozprowadzenie roztworu leku, co wzmocni jego działanie.

Liczba iniekcji zależy od ilości i wielkości leczonych żył.

PRZYGOTOWANIE PRZED ZABIEGIEM
- Na kilka dni przed wizytą należy odstawić leki rozrzedzające krew takie jak Aspiryna, Polopiryna, Acard, Polocard, NLPZ, leki przeciwzakrzepowe, aby zmniejszyć ryzyko krwawienia w trakcie wykonywania zabiegu.
- W zależności od rodzaju i wielkości naczyń poddanych zabiegowi, lekarz może zlecić badanie obrazujące dane naczynie (USG żył kończyn dolnych)
- Na 24 godzin przed zabiegiem należy unikać golenia kończyn dolnych oraz stosowania jakichkolwiek balsamów do nóg. Zaleca się noszenie luźnej, wygodnej odzieży w dzień zabiegu i w dniu poprzedzającym wizytę. Można nawet rozważyć przyjście na zabieg w krótkich spodenkach.

Okres po skleroterapii

Bezpośrednio po skleroterapii wskazana jest elewacja kończyny oraz wczesna aktywność ruchowa oraz w celu ograniczenia ryzyka wytworzenia zakrzepów.

W celu utrzymania kompresji na leczonych żyłach, zalecana jest kompresjoterapia, polegająca na stosowaniu pończoch uciskowych lub bandaży elastycznych przez okres około dwóch tygodni od dnia wykonania zabiegu.

W większości przypadków można powrócić do swoich codziennych zajęć jeszcze tego samego dnia, jednak zaleca się aby bezpośrednio po zabiegu nie wracać do domu o własnych siłach, lecz poprosić kogoś o pomoc w celu podwiezienia do domu.

Zaleca się ograniczenie aktywności fizycznej przez okres 2 tygodni od dnia wykonania zabiegu.

Zaleca się unikać ekspozycji na słońce obszarów/miejsc poddanych zabiegowi przez okres 2 tygodni od dnia wykonania zabiegu.

Stan zapalny spowodowany przez zastrzyki w połączeniu z ekspozycją na słońce może prowadzić do ciemnych plam na skórze, zwłaszcza w przypadku skóry o ciemnym odcieniu/ciemnej karnacji.

Zapraszamy na konsultacje w naszej klinice w Szczecinie.

PRZED I PO:

przed - skleroterapia szczecin   po - skleroterapia szczecin

FILM ZABIEGU: